Kronikaaktuality

čtvrté pokračování Krtčí nory

Děkujeme všem, kteří nám jakkoli sdělili své dojmy z Krtčí norou 3. Nad informacemi shromážděnými při osobních setkáních v cíli i příspěvky z diskusí přemýšlíme.


7. 10. 2007 — Krtčí norou 4 je za námi!

Zatím zveřejněny stručné výsledky, povídání o vzniku hry, kompletní zadání šifer, nápovědy a řešení (pdf, kolem šesti MB) a popis šifer včetně řešení a diskuse. Na podrobných výsledcích, popisu hry a dalším pracujeme, může to trvat i týden.aktuality před hrou

5. 10. 2007 — poslední informace před hrou

zveřejněny poslední informace před hrou

4. 10. 2007 — náhradníci

Zastavili jsme možnost registrace nových týmů. Problémy s neplatiči byly vyřešeny. Tři náhradnické týmy už se do hry nedostanou, leda že by se odhlásil někdo z hrajících. Vyzýváme neúplné týmy, aby svůj stav doplnily, třeba právě o hráče z náhradnických týmů (pokud budou mít dotyční zájem).

V pravidlech přibyla poznámka o omezení počtu týmů, které se mohou dostat do Výzvy.


27. 9. 2007 — startovné, lidé hledající tým

Dnes večer jsme aktualizovali stav zaplacení startovného. Dvacet čtyři týmy ještě neplatily (náhradníky nepočítáme). Někteří zaplatili včas, ale díky zpoždění k nám platba ještě nedorazila. Ostatní prosíme, aby co nejdříve zaplatili nebo nám napsali, že je máme odhlásit ze hry, a uvolnili tak místo náhradníkům.

Dále jsme přidali možnost registrovat osoby hledající tým. Týmům, které nemají pět členů, vřele doporučujeme vzít někoho dalšího.


21. 9. 2007 — zvýšení limitu počtu týmů ve hře na sedmdesát

Podařilo se nám vyjednat úřední povolení pro zajištění startovního i cílového místa. Zároveň je hodně týmů přihlášených nad limit šedesát. Proto jsme se rozhodli zvýšit limit o deset týmů. Pravidla pro placení a náhradníky zůstávají v ostatních bodech stejná.


17. 9. 2007 — nová verze pravidel

Do pravidel jsme doplnili informace o startu, cíli a počtu získatelných bodů ve všech částech hry.
Dnes také došlo k naplnění počtu účastníků, máme přihlášených šedesát týmů. Na náhradní týmy se dostane po vyhození neplatičů nejevících snahu o zaplacení. Hráči bez týmu se mohou nabízet v diskusi. Doporučujeme jít v pěti lidech, víc hlav víc ví, přiberte je k sobě.

3. 9. 2007 — spuštění registrace

Registrace spuštěna. V případě technických problémů napište na náš mail nebo do diskuse.


(starší) zprávy — deník přípravy pro nás (a extrémní příznivce, pokud nějací jsou)

5. 9. 2007 — velký test

Až měsíc před hrou proběhl hlavní test — chtěli jsme navzdory dešti projít celou trasu, v zájmu soustředění testerů jsme se však od trasy odchýlili a vyhledali hospodu. Kamarádi testeři nám pomohli odhalit několik chyb a problémových míst a byli nám inspirací k mnoha zlepšujícím, většinou mírně zjednodušujícím nápadům (směřujícím k „čistějším“ zadáním v některých detailech). Ukázali, že všechno je řešitelné a zároveň že dokončit hru projitím Výzvy by pro středně silný tým mohlo být docela tuhé. Doufáme, že šestého října nebude pršet.


29. 8. 2007 — desátý (pracovně poradní krátký) výlet

Diskutovali jsme o výsledcích a hodnocení šifer zkušeného člověka zvenčí. Vyhlašujeme, že kdo vyluští dvanáctou šifru bez nápovědy, může si vybrat jeden pár z jeho bot. :-)


22. 8. 2007 — zamluvení míst startu a cíle

Dnes jsme učinili první kroky k zamluvení míst startu a cíle. Pokud se vše zadaří, budou hromadný start i cíl (doufáme, že také hromadný) posvěceny příslušnými úřady.


19. 8. 2007 — devátý pracovní výlet

Další výlet s přemýšlením o hře.


10. 8. 2007 — osmý pracovní výlet

Došlo k doladění polohy jednoho stanoviště městské trasy, debatám o principech hry, teoretickým dodělávkám pravidel, návrhům nápověd...


9. 8. 2007 — první zveřejnění pravidel

Přibyla stránka pravidel, zatím se jedná o pokročilou pracovní verzi.


5. 8. 2007 — první externí test

Většinu šifer jsme poslali na test jistému zkušenému hráči. Očekáváme několikero výměn nových verzí zadání vzniklých zapracováním připomínek.


25. 7. 2007 — největší pracovní schůze

Dnes jsme se sešli na šest hodin k dodělání většiny šifer a jejich převedení do jednotné formy (včetně loga hry a návrhu některých nápověd). Začínáme rozmýšlet průběh testování hry.


23. 7. 2007 — sedmý pracovní výlet

Již dříve jsme definitivně rozhodli, kterou uvažovanou oblastí povede trasa terénní části hry. Dnes jsme plánovanou trasu prošli, objevili nová zajímavá místa a zjistili, že co je v mapě, nemusí být i ve skutečnosti a naopak. Trasa už se velmi blíží definitivní podobě, ještě musíme zajistit místo vhodné pro cílové stanoviště.


8. 6. 2007 — stanovení termínu hry

Na základě hlasování hráčů KN3 a časových možností pomocných organizátorů stanovujeme termín konání KN4 na sobotu šestého října. Poznamenejte si toto datum do svých kalendářů.


8. 6. 2007 — šestý pracovní výlet

Dnes jsme prošli dvaadvacet kilometrů druhou oblastí. Rozmysleli jsme zahájení hry a některé další uvažované vychytávky.


3. 6. 2007 — hlasování o termínu hry

Máme problém rozhodnout se, kdy hra proběhne. Proto bychom se vás chtěli zeptat, pokud alespoň trošku uvažujete, že byste se zúčastnili, kdy se vám to hodí nejvíc.
Možné termíny jsou sobota 8. září, pátek 28. září (státní svátek), sobota 29. září, sobota 6. října.
Odpovědi nám, prosím, posílejte na mail hry norou@krtci.webz.cz. Nejpozději příští týden se rozhodneme a definitivní termín konání vystavíme na stránkách hry a v kalendáři šifrových her.


1. 6. 2007 — pátý pracovní výlet

Znovu jsme navštívili první oblast, tentokrát jsme dolaďovali zákeřnosti zamýšlené trasy, hledali pro vaše potěšení něco jako byl Trpaslík loni :-).


13. 4. 2007 — čtvrtý pracovní výlet

Navštívili jsme druhou oblast vytipovanou pro terénní část. Také nám HOnza předložil další šifru. Nabízíme fotku, ze které jako obvykle nic nepoznáte :-).


březen 2007 — zúžení nejužšího organizačního týmu

Víťa bohužel nebude mít čas úzce spolupracovat na vytváření šifer, trasy a materiálu. Nadále s ním počítáme aspoň na testy.


13. 3. 2007 — zpráva o stavu příprav hry

Na tyto stránky se podle počítadla občas podívá i někdo jiný než organizátoři, proto tentokrát zveřejňujeme hutnější zprávu než jen číslování výletů a schůzek.

Podle osobních zkušeností a mapy jsme vytipovali dvě oblasti vhodné pro terénní část hry. Zatím jsme několikrát navštívili jednu z nich. Hru se snažíme navrhnout s ohledem na rozdělení do kategorií. Opět dáme možnost úspěšně dojít do cíle v přívětivé kategorii Pohoda, zároveň hodláme ztížit náročnou Výzvu, aby i nejzkušenější týmy hrály déle než loni. Mírně těžší vypadají i šifry určené do městské části. Proto odhadujeme, že víc hráčů zvolí Pohodu. Letos můžete čekat větší rozdíly i v šifrách Pohody a Výzvy: zatím se zdá, že Výzva bude delší a nabídne oproti Pohodě šifry navíc. Vyzkoušený bodový systém zvýhodňující těžší trasu samozřejmě zachováme. Uvažujeme o možnosti vrátit se z trasy Výzvy na trasu Pohody.

Mnoho nových a několik starých nápadů na šifry jsme převedli do luštitelné podoby, vyřešili v rámci autorského týmu a vybrali zhruba třicet šifer (stav ke třináctému březnu). Z tohoto množství je přibližně polovina opravdu zajímavá a do Krtčí nory se nám hodí deset až dvanáct nejlepších. Zdá se, že oproti KN3 ubylo vyloženě lehkých šifer, zato přibylo několik těžkých (naše subjektivní hodnocení) — více prozradí testy, ale ty mají ještě dost času, šifry musíme doladit, také ještě nemáme rozhodnuto o trase, tudíž ani nejsou stanoveny tajenky.


9. 3. 2007 — třetí pracovní výlet

Prošli jsme jednou z oblastí vytipovaných pro terénní část hry. Můžete se podívat na fotku místa vhodného pro jedno stanoviště Výzvy.


3. 3. 2007 — nepovedený výlet

Pokus o třetí pracovní výlet 3. března skončil útěkem před deštěm do hospody a opuštěním plánované trasy v polovině. I tak jsme stihli objevit zajímavá místa. Druhý pokus navštívit jednu z vytipovaných tras uděláme 9. března.


15. 2. 2007 — druhá šifrová schůzka

Uděláme si přestávku v intenzivním hraní Lamí stezky. Na programu je předvedení nových šifer a vymýšlení variant trasy. Čekají nás dokonce tři různé úvodní řady.


10. 2. 2007 — výlet

Od výletu do jedné z možných oblastí nás odradilo blátivé počasí. Místo toho podnikáme obyčejnou vycházku pouze ve složení Honza, Markéta a Vítek a převážně řešíme Lamí stezku. Do KN4 probíráme novou možnost zpracování jedné starší šifry nepoužité loni. Těšíme se na druhou šifrovou schůzku.


13. 1. 2007 — druhý pracovní výlet

Zkritizovány nápady z 22. 12. 20006. Přemýšleli jsme o trase hry (kde bude?).


22. 12. 2006 — první šifrová schůzka

Dnes jsme vzájemně prezentovali a vyluštili třináct nápadů. Na první pohled se některé zdají zajímavé.


8. 12. 2006 — rozšíření organizačního týmu

Definitivně přibíráme Markétu (Honzovu sestru) a Víťu (nejchytřejšího Proudového krtka). V první fázi příprav dohromady vymyslíme více nápadů a lépe vybereme kandidáty na šifry do hry z mnoha návrhů.


24. 11. 2006 — první pracovní výlet

Formulujeme základní představy o nastavení herních mechanizmů (obtížnost, dělení trasy?, kategorie,...). Upřesnili jsme, jak by se dala realizovat jistá velmi šílená myšlenka. Domluvili jsme se na první pracovní šifrové schůzce před Vánocemi.


říjen 2006 — první schůzka KN4

S odstupem měsíce jsme zhodnostili KN3 — co se povedlo, co ne, a jaké změny bychom si představovali dopříště. Rozhodujeme se rozšířit organizační tým. Zatím nestanovujeme termín KN4. Potřebujeme vymyslet / oprášit šifry.